Zavod za pravo društava i financijsko pravo

Zavod za pravo društava i financijsko pravo osnovan je 2004. godine u Rijeci, pod nazivom Zavod za pravo društava i suradnju s gospodarstvom i pod vodstvom prvog predstojnika prof. dr. sc. Dragutina, Ledića u čijem radu su sudjelovali ostali članovi Katedre za trgovačko pravo i pravo društava. Od 2007. godine Zavod mijenja ime u Zavod za pravo društava i financijsko pravo, a član Zavoda postaje i predstojnica Katedre za financijsko pravo, doc. dr. sc. Nataša Žunić Kovačević. Od iste godine Predstojnica Zavoda je prof. dr. sc. Edita Čulinović-Herc.

Članovi zavoda

Sara Madžarov Matijević, mag.iur., univ. spec. iur.
Viktorija Pisačić, mag. iur.

Aktivnosti Zavoda

Od svoga osnutka Zavod je organizirao nekoliko međunarodnih znanstvenih konferencija odnosno seminara ili su njegovi članovi bili voditelji tih konferencija:

“Zaštita potrošača i ulagatelja u europskom i hrvatskom pravu”, koja je održana u Opatiji, 5 i 6. veljače 2005. godine (voditeljice prof. dr. sc. Vesna Tomljenović i prof. dr. sc. Edita Čulinović-Herc).

“Republika Hrvatska na putu prema Europskom pravosudnom području – rješavanje trgovačkih i potrošačkih sporova”, koja je održana u Opatiji 7-8. prosinca 2006. godine (voditeljice prof. dr. sc. Vesna Tomljenović, prof. dr. sc. Edita Čulinović Herc i dr. sc. Vlatka Butorac Malnar).

“Financiranje, upravljanje i restrukturiranje trgovačkih društava u doba recesije”, koja je održana u Opatiji, 18. - 19. listopada 2010. godine (voditelji prof. dr. sc. Edita Čulinović-Herc, doc. dr. sc. Dionis Jurić i doc. dr. sc. Nataša Žunić Kovačević).

“Korporativne akvizicije i pristup poduzetničkom financiranju nakon pristupanja EU-u“, koja je održana 5 i 6. listopada 2015. godina u Jean Monnet međusveučilišnom centru izvrsnosti u Opatiji (voditeljice prof. dr. sc. Edita Čulinović-Herc, prof. dr. sc. Nada Bodiroga Vukobrat,  izv. prof. dr. sc. Nataša Žunić Kovačević i doc. dr. sc. Ivana Kunda).

“Tax procedures: a constructive approach to address selected critical issues” međunarodni znanstveno-stručni seminar o poreznom postupku održan 27. travnja 2018. na Pravnom fakultetu u u suorganizaciji Zavoda i International Bureau of Fiscal Documentation (IBFD) iz Amsterdama i znanstvenoistraživačkog projekta Hrvatske zaklade za znanost “Korporativne akvizicije i restrukturiranje trgovačkih društava utemeljenih na znanju”. Letak

“Korporativne akvizicije i restruktuiranje trgovačkih društava – u susret novoj korporativnoj kulturi” koja je održana od 19. do 20. listopada 2018 na Pravnom fakultetu u Rijeci (predsjednica Organizacijskog odbora: prof. dr. sc. Edita Čulinović-Herc) u suorganizaciji Zavoda i znanstvenoistraživačkog projekta Hrvatske zaklade za znanost “Korporativne akvizicije i restrukturiranje trgovačkih društava utemeljenih na znanju”.

U nakladničkoj djelatnosti Zavod je financirao objavu sljedećih knjiga i zbornika radova svojih članova:

Tomljenović, Vesna/ Čulinović-Herc, Edita / Butorac Malnar, Vlatka (ur.)
Republika Hrvatska na putu prema pravosudnom području – rješavanje trgovačkih i potrošačkih sporova
, Pravni fakultet u Rijeci, Rijeka 2009, 323 str.

Čulinović-Herc, Edita/ Jurić, Dionis/ Žunić Kovčević, Nataša (ur.)
Financiranje upravljanje i restrukturiranje trgovačkih društava u doba recesije, Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, Rijeka 2011, 398 str.

Čulinović-Herc, Edita/ Jurić, Dionis/ Braut Filipović, Mihaela/ Grković, Nikolina,
Pravno uređenje UCITS fondova na tržištu kapitala, znanstvena monografija i sveučilišni udžbenik, (Ur.) Edita Čulinović-Herc, Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2013, 419 str.

Braut Filipović, Mihaela,
Pravni položaj i odgovornost depozitara UCITS fondova, Rijeka, 2015, 353 str. dostupno bez naknade

Članovi Zavoda inicirali su pokretanje poslijediplomskog sveučilišnog specijalističkog studija “Financijsko pravo trgovačkih društava Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci 2012. godine. Isti je pokrenut s ciljem da odgovori na rastuće potrebe stjecanja nedostajućih znanja korporativnih pravnika, i drugih pravnika u financijskom poslovanja trgovačkih društava. U izvođenju nastave na studiju sudjeluje veliki broj korporativnih pravnika praktičara, poreznih savjetnika, financijskih stručnjaka, konzultanata i ostalih stručnjaka u predmetnoj materiji. Članovi Zavoda su nositelji i/ili sunositelji kolegija, aktivni predavači i mentori.

Članovi Zavoda u proteklom periodu bili su aktivni predavači na brojnim edukacijama financijskog i korporativnog usmjerenja.

Članovi Zavoda u svoj rad uključuju studente Fakulteta svih studijskih razina koji iskazuju interes za područje prava društava i financijskog prava. Osim što ih se uključuje u istraživanja sa svrhom izrade diplomskih i drugih završnih radova, studenti sudjeluju u organizaciji konferencija, radnih sastanaka s vanjskim dionicima, te okruglih stolova koji se organiziraju kao aktivnosti na znanstvenoistraživačkim projektima. Zavod je dosad poticao studentsku aktivnost i raspisivanjem natječaja za izbor najboljeg diplomskog i/ili seminarskog rada iz prava društava, financijskog prava i srodnih područja.

Članovi Zavoda daju pravna mišljenja u području svoje ekspertize. Upit za davanje pravnog mišljenja šalje se na email člana Zavoda izravno ili na email Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.