Predstojnik
Punopravni članovi
- Prof. dr sc. Sanja Barić
- Prof. dr. sc. Budislav Vukas
- Izv. prof. dr. sc. Sandra Winkler
- Narda Krnetić Blečić, mag.iur.
Pridruženi članovi
Suradnici
Do sada je iskazan interes sljedećih institucija i pojedinaca:
- drugih sastavnica Sveučilišta u Rijeci (Filozofskog fakulteta i Akademije primijenjenih umjetnosti te Ekonomskog fakulteta);
- drugih akademskih institucija, primarno iz inozemstva (do sada, Slovenija, Italija, Mađarska);
- dionika izvan sustava visokog obrazovanja i znanosti (državna tijela, neprofitni sektor).
S obzirom da je Zavod službeno osnovan prije 2 mjeseca, postupak formalnog potpisivanja sporazuma, odnosno izjava o pristupanju još je u tijeku
O Zavodu
Zavod za demokraciju, socijalnu pravdu i održivi razvoj osnovan je 24. siječnja 2024. odlukom Fakultetskog vijeća (KLASA: 003-01124-01/3 URBROJ: 140-01-24-1) te inkorporiran u Pravilnik o unutarnjem ustroju i sistematizaciji radnih mjesta Pravnog fakulteta.
Zavod djeluje imajući na umu tzv. treću misiju Sveučilišta i Fakulteta: socijalno odgovorno djelovanje u užoj i široj društvenoj zajednici.
Ciljevi Zavoda su istraživati, diseminirati i promicati održiva pravna rješenja složenih društvenih pitanja suvremenih političkih zajednica, a napose pitanja:
- građanske participacije u obnašanju vlasti (utjecaj na kvalitetu odluka, njihov legitimitet i posljedično doprinos održivosti zajednice);
- pravednosti u društvu (socijalna osjetljivost, odnos prema ranjivim skupinama i solidarnost te posljedično doprinos stabilnosti zajednice);
- održivosti u užem smislu utjecaja na društveni i prirodni okoliš (promjena spoznajnih i prilagodba pravnih paradigmi te posljedično realan i sveobuhvatan doprinos otpornosti zajednice).
Kao fokusirani forum znanstvenog, stručnog, istraživačkog i javnog djelovanja, uloga Zavoda je posebno bitna u kontekstu nužnosti interdisciplinarnog pristupa, primarno društveno-humanističkog te umjetničkog, ali i drugih područja znanosti.
Djelatnosti Zavoda su:
- provođenje znanstveno-istraživačkih projekata,
- izrada znanstvenih i stručnih ekspertiza (konzultantske usluge),
- organizacija znanstvenih konferencija, stručnih okruglih stolova te popularizacijskih aktivnosti,
- održavanje programa cjeloživotnog obrazovanja,
- suradnja s javnim tijelima i neprofitnim sektorom, uključujući vjerske zajednice.
Važnije aktivnosti Zavoda
- U tijeku je ERASMUS+ projekt „Law in Everyday Life“ u okviru kojeg je izrađen okvir kompetencija temeljne pravne pismenosti za učenika uzrasta 14 i 18 godina te pripadajući nastavni materijali (udžbenik, priručnik za nastavnike i MOOC). Završna konferencija s javnom prezentacijom materijala i projektnih ishoda održat će se u rujnu 2024. na Pravnom fakultetu.
- Predana je prijava ERASMUS+ projekta „Human Rights in Everyday Life (HREM)“ kao nastavak gornjeg projekta.
- Predana je prijava projekta putem COST sheme (OC-2023-1) „Energy poverty, Justice and Fundamental Rights (EPoJuR)“.
- Prihvaćena je projektna prijava UNIRI projekti iskusnih znanstvenika 2023. „Čovjek, životinje i nositeljstvo (subjektivnih) prava: tranzicija antropocentrične pravne paradigme prema pravima prirode“, projekt započinje u travnju 2024.
- Održavaju se stručne radionice za Međužupanijska stručna vijeća srednjoškolskih nastavnika stručnih grupa predmeta (ekonomske grupe, pravne grupe, grupe politike i gospodarstva te grupe sociologija) radi podizanja stručnih kompetencija dotične ciljane skupine.
- Sudjelovanje u popularizacijskim aktivnostima tijekom 2024.: Festival znanosti i okrugli stolovi udruga koje se bave sličnom tematikom.