Temeljne informacije o studiju
Doktorski studij Pravnog fakulteta u Rijeci je opći studij koji može pružiti obrazovanje iz svih pravnih tema. Istodobno je personaliziran jer se prilagođava pojedinom doktorandu prema jeziku i temi istraživanja kroz njegov osobni plan studija. Već u predupisnom stadiju, kandidat slobodno odabire kolegije i seminare s opširnog popisa, a neke od njih može zamijeniti i kolegijima s drugih institucija. Budući da je studij naglašeno istraživački usmjeren, kandidat također razrađuje okvirnu temu predloženog doktorskog istraživanja, planira boravak na inozemnoj istraživačkoj instituciji te objavu radova i sudjelovanje na skupovima. Od samog početka doktorand uživa podršku odabranog mentora, što se čini posebno bitnim jer su naši alumni svoje mentore ocijenili izuzetno visokom ocjenom 4,91 (na ljestvici od 1 do 5).
S ciljem uspostavljanja neposrednog odnosa i individualiziranog pristupa svakom doktorandu, njihov broj je ograničen na istinski motivirane i vrsne doktorande, podjednako iz akademske zajednice i javnog odnosno realnog sektora. S njima smo izgradili integriranu znanstvenu zajednicu koju odlikuju visoki akademski standardi, raznovrsnost, dinamičnost, entuzijazam i suradnja. Iz perspektive alumna iskazane u anketi, naš studij posebno doprinosi osobnom razvoju doktoranda i stjecanju važne komponente osposobljenosti za tržište rada i rad u struci odnosno znanstveno-istraživački rad. Povrh visoko razvijene istraživačke infrastrukture i stimulativnog istraživačkog okružja, Pravni fakultet u Rijeci doktorandima nudi kontinuirano usavršavanje te podršku u akademskom razvoju, posebno kroz znanstveno-istraživačke međunarodne mobilnosti i znanstvenu komunikaciju istraživačkih rezultata.
Osim što nas bezrezervno preporučaju svi naši alumni, reakreditacija doktorskih studija potvrdila je da je za sve koji žele doktorirati na pravnoj temi, Doktorski studij na Pravnom fakultetu u Rijeci prvi izbor u Hrvatskoj.
Kontakt:
tel: +385 51 359 684
e-mail: ridoc@pravri.uniri.hr
Voditeljica studija:
prof. dr. sc. Ivana Kunda
ivana.kunda@pravri.uniri.hr
Tajnica studija:
doc. dr. sc. Danijela Vrbljanac
danijela.vrbljanac@pravri.uniri.hr
Upisi
Sukladno Opisu studijskog programa, na studij se može upisati osoba koja je završila je integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij prava (mag. iur.) ili dodiplomski sveučilišni studij prava (dipl. iur.), a iznimno i drugi sveučilišni studij uz uvjet polaganja razlikovnih kolegija. Dodatno su propisani i daljnji uvjeti upisa, uključujući nužni prosjek ocjena na završenom studiju ili objavu radova, izradu osobnog plana studija odobrenog od potencijalnog mentora, poznavanje stranih jezika, preporuke i pozitivno ocijenjen razgovor s kandidatom.
Upisi se provode dva put godišnje, na početku svakog semestra.
Studij u redovitom statusu traje 3 godine (6 semestara), a u izvanrednom 6 godina (12 semestara). Školarina za cijeli studij iznosi 9.000 EUR i njezin razmjerni dio plaća se pri upisu u svaki semestar.
Podatci o upisu sadržani su u tekstu natječaja. Također su ovdje dostupni obrazac prijave, smjernice za izradu prijedloga osobnog plana studija te popis potencijalnih mentora. Za sva dodatna pitanja molimo obratite se na ridoc@uniri.hr.
- Natječaj
- Prijava na natječaj za upis na doktorski studij
- Smjernice za izradu osobnog plana studija
- Popis potencijalnih mentora
Za uspješnost na doktorskom studiju presudan je niz čimbenika, a među njima su odnos prema studijskim obvezama te komunikacija između doktoranda i mentora. Kako bi doktorandi i mentori bili unaprijed pripremljeni za svoje uloge pripremili smo dva vodiča koje ovdje možete preuzeti u digitalnom obliku.
Nakon upisa na studij, a s ciljem informiranja doktoranada o njihovim pravima i obvezama, pretraživanju baza podataka i etičkim načelima znanstveno-istraživačkog rada te izgradnjom osobne znanstvene mreže doktoranada, organiziramo orijentacijski susret. Osim ovog vida institucijske podrške, doktorandi se s bilo kojim pitanjima mogu obratiti i koordinatorici za komunikaciju doktorandici Martini Tičić, martina.ticic@pravri.uniri.hr.
Nastavni materijali
Radionice za mentore i doktorande
Posvećeni smo kontinuiranom obrazovanju doktoranada i mentora s ciljem osiguranja kulture akademske izvrsnosti i profesionalnog razvoja. Provodimo različite grupne ili pojedinačne edukacijske aktivnosti, uključujući radionice i tečajeve, bilo u organizaciji Fakulteta ili u suradnji s drugim ustanovama.
Doktorske radionice za mentore osmišljene su kako bi mentori kroz praktične zadatke procijenili jesu li dovoljno pripremljeni za uspješno vođenje doktoranda te dodatno osnažili potrebne vještine i kompetencije.
Neke od doktorskih radionica su namijenjene doktorandima radi stjecanja općih kompetencija te generičkih i transverzalnih vještina potrebnih za doktorsko istraživanje, pisanje i diseminaciju u publikacijama i na skupovima. Za doktorande su organizirane edukacije koje omogućuju unaprijeđenje specifičnih vještina neophodnih za uspješno savladavanje studijskih obveza.
- Program radionice “Who is Q? Jedinstveni i trajni identifikator znanstvenika – ORCID” 2023.
- Program radionice “Znanost i mediji” 2003.
- Program radionice “Postavljanje istraživačkog pitanja” 2023.
- Program radionice “Izrada prikaza monografije” 2023.
- Program radionice “Who is Q? Otvoreni pristup znanstvenim informacijama” 2022.
- Program radionice “Pisanje znanstvenog rada na engleskom” 2019.
- Program radionice “Metodologija i plagijat” 2018.
- Program “Doktorske radionice za mentore” 2016.
Doktorski rad dostupan javnosti
- Na temelju odredbe članka 62. stavka 7. Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti (NN 119/22), Pravni fakultet čini dostupnim javnosti objavom na svojim mrežnim stranicama doktorski rad Sare Madžarov Matijević pod nazivom „Teorijske odrednice i perspektive razvoja prava na obaviještenost u dioničkom društvu“. Doktorski rad možete otvoriti odabirom ove poveznice.
- Na temelju odredbe članka 62. stavka 7. Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti (NN 119/22), Pravni fakultet čini dostupnim javnosti objavom na svojim mrežnim stranicama doktorski rad Armanda Demarka pod nazivom „Odgovornost države za štetu prouzročenu radom sudova u hrvatskom, europskom i poredbenom pravu“. Doktorski rad možete otvoriti odabirom ove poveznice.
Natječaji za stipendije
2017./2018.
Svečilište u Rijeci raspisalo je Natječaj za dodjelu stipendija doktorandima Sveučilišta u Rijeci za akademsku godinu 2017./2018. Više podataka dostupno je ovdje.
Rok za podnošenje prijava je 20. prosinca 2017. godine.
Za pristup portalu potreban je uniri elektronički identitet. Može ga se preuzeti u Uredu za informatiku (ispod Knjižnice).
Natječaj Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci za sufinanciranje aktivnosti studenata poslijediplomskih studija u 2018. godini
- Pravo na prijavu imaju oni studenti koji sami snose najmanje 80% troškova školarine
- Natječaj je otvoren do 15. prosinca i može se prijaviti retroaktivno (za aktivnost na kojoj je student sudjelovao tijekom 2018. godine)
- Sufinanciraju se troškovi sudjelovanja na znanstvenim događajima, i to: kotizacije za aktivno sudjelovanje, smještaj ili prijevoz