Pravni fakultet u Rijeci, sukladno svojoj strateškoj misiji i viziji, kao i strateškim odrednicama Sveučilišta u Rijeci, osobiti naglasak stavlja na razvijanje programa cjeloživotnog učenja.
Pri Fakultetu djeluje Povjerenstvo za cjeloživotno učenje u sastavu:
- Izv. prof. dr. sc. Vlatka Butorac Malnar, predsjednica
- Izv. prof. dr. sc. Dalida Rittossa
- Doc. dr. sc. Vanja Smokvina
- Doc. dr. sc. Dana Dobrić Jambrović
Trenutno su akreditirani pri Sveučilištu u Rijeci sljedeći programi:
Pravo u medicini
Pravni fakultet u Rijeci u suradnji s Hrvatskom liječničkom komorom pokrenuo je program cjeloživotnog učenja pod naslovom „Pravo u medicini – Modul 1: Osnove prava u medicini“. Programom se nastoji odgovoriti na uočenu potrebu za postojanjem posebnog programa cjeloživotnog učenja kojim će se zdravstvene djelatnike, ali i ostale profesionalno povezane osobe, upoznati s pravnim okvirom kojim je regulirano područje medicine, odnosno zdravstva.
Program „Pravo u medicini – modul 1: Osnove prava u medicini“ je prvenstveno namijenjen zaposlenima u zdravstvenom sektoru, ali i svima koji u svojem profesionalnom djelovanju dolaze u doticaj s problemima iz segmenta medicine i prava. Također, programom se nastoji omogućiti djelatnicima u zdravstvenom sektoru, ali i pravnicima koji sudjeluju u donošenju upravnih odluka ili zastupaju prava pacijenata stjecanje dodatnih kompetencija važnih za njihovi razvoj.
Program se izvodi u obliku predavanja i interaktivnih radionica u trajanju od ukupno 20 sati, uz mogućnost praćenja pojedinih predavanja putem video linka. Program je prilagođen specifičnim zahtjevima i potrebama struke, te obuhvaća sljedeće tematske cjeline:
- Uvod u pravo u medicini
- Europska i nacionalna regulacija medicinske djelatnosti
- Prava pacijenata
- Pravo na pristup informacijama
- Zaštita osobnih podataka
- Odgovornost za štetu od greške u radu medicinskih djelatnika.
Posebna vrijednost ovog programa je u tome što će polaznici po završetku programa i uspješno usvojenim ishodima učenja steći potvrdu Pravnog fakulteta u Rijeci o završenom programu s 4 ECTS boda. Pohađanje programa također se boduje u skladu s pravilnikom Hrvatske liječničke komore.
EU Law and Economy Summer School (ELESS)
Nositelj ovog programa je Pravni fakultet u Rijeci, a program se izvodi u suradnji s Fakultetom za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Iki. Riječ o prvom programu cjeloživotnog obrazovanja koji se izvodi u suradnji dvije sastavnice Sveučilišta te uključuje interdisciplinarni pristup proučavanju Europske unije u području prava i ekonomije.
Program se izvodi u obliku ljetne škole u dva predmeta odnosno integrirana modula: Pravni aspekti Europske unije i Ekonomski-društveni aspekti Europske unije. U okviru svakog modula održavaju se predavanja i interaktivne radionice različitih tema. Ovom ljetnom školom nastoji se odgovoriti na uočenu potrebu za izučavanjem prava i ekonomije Europske unije kroz posebni program cjeloživotnog učenja.
Program je osmišljen s ciljem povezivanja ovih dviju disciplina i usmjeren na pitanja praktične primjene koja pospješuju realizaciju svih pogodnosti koje proizlaze iz punopravnog članstva u EU, kako iz perspektive države, tako iz perspektive pojedinca. Program objedinjuje različite teme procesa europskih integracija te ih obrađuje iz različitih aspekata, čime se polaznicima pružaju praktična i primjenjiva znanja i vještine potrebne u svakodnevnom životu i poslovanju na unutarnjem tržištu Europske unije. Program se izvodi na engleskom jeziku te omogućuje upis polaznika iz drugih država članica Europske unije te regije, čime se jača i regionalna suradnja i prepoznatljivost Sveučilišta u Rijeci. Po završetku programa, polaznici stječu znanja (činjenična i teorijska) i vještine (spoznajne) koje im omogućuju da razumiju, analiziraju, prezentiraju i primjenjuju napredne pojmove prava i ekonomije Europske unije u poslovnom okruženju i svakodnevnom životu. Program je započeo 2018. godine te je do sada u ovom programu 50-ak studenata iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Italije.
Kontakt: eless@pravri.hr
Foto galerija
Svečanom podjelom svjedodžbi o sudjelovanju 15. srpnja 2022. godine završeno je ovogodišnje izdanje ELESS 2022 ljetne škole. Iza nas je radni tjedan izvrsnih predavanja i radionica, novih prijateljstava, ideja, suradnji i razmjene iskustava u predivnoj Iki i Opatiji. Zahvaljujemo svim predavačima i kolegama što su pridonijeli stvaranju ovog prvog post-pandemijskog izdanja ELESS ljetne škole, kao i svim studentima – polaznicima ljetne škole na njihovom velikom interesu i entuzijazmu te uključivanju u diskusije. Pravni fakultet u Rijeci zahvaljujuje suorganizatorima i partnerima, Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Iki te Zakladi Hanns-Seidel, bez čije potpore ova ljetna škola ne bi bila moguća.
Radujemo se sljedećoj godini i novom izdanju ELESS 2023!
Ispit za stečajnog upravitelja
Edukacija iz stečajnog prava i tečaj za polaganje ispita za stečajnog upravitelja
I. Ukratko o programu
Prvenstveno je program namijenjen kao teorijsko usavršavanje za pripremu stručnog ispita za stečajnog upravitelja i povjerenika u postupku potrošačkog stečaja sukladno Pravilniku o polaganju stručnog ispita, obuci i usavršavanju stečajnih upravitelja (NN, br. 104/15.) te Pravilniku o polaganju stručnog ispita, obuci i usavršavanju povjerenika (NN, br. 12/16.). Bitno je spomenuti kako navedene osobe moraju imati završen diplomski sveučilišni studij odnosno završeno visoko obrazovanje s najmanje 300 ETC bodova.
Ipak zbog sve veće raširenosti fenomena insolventnosti i veće važnosti insolvencijskog prava program je podoban i za odvjetnike, odvjetničke vježbenike, javne bilježnike, javnobilježničke vježbenike, javnobilježničke savjetnike, suce općinskih sudova na koje je delegiran postupak potrošačkog stečaja i korporativne pravnike te pravnike u tijelima javne vlasti, kao i članove upravnih i nadzornih odbora te za predstavnike radnika u javnim tijelima. Program je također podoban za stručnjake iz područja ekonomske struke (revizori, porezni savjetnici, ovlašteni računovođe, et seq..)
II. Opravdanost programa
Za stečaj i stečajnu regulativu bi se moglo reći da danas predstavlja jedan od osnovnih dijelova suvremenih tržišnih sustava. Danas se ovoj materiji posvećuje značajna pažnja, pogotovo u svjetlu reformi koje se vrše u zemljama jugoistočne Europe. Međutim mora se istaknuti kako problematika stečajnog postupka i u zemljama s dugom tržišnom tradicijom predstavlja dinamično područje u kojem se traže nova rješenja koja će pratiti trend promjena u međunarodnoj ekonomiji. Na osnovu prethodno iznesenog ne bi se smjelo zaključiti kako je stečajni postupak i problem stečaja, nešto što pogađa samo dijelove ekonomskog sustava jedne zemlje. Naprotiv, šire implikacije stečaja na tržište jedne zemlje, zaposlenost, konkurentnost, socijalni položaj stanovništva, proces reformi, fiskalni aparat et seq. zahtijevaju poznavanje ove grane prava ne samo za osobe koje se planiraju operativno provoditi stečajni postupak – stečajni upravitelji i povjerenici, već i puno šire (vidi ad. I).
Uvod u proučavanje talijanskog prava
Introduzione allo studio del diritto italiano
Stručni tečaj pod nazivom Uvod u proučavanje talijanskog prava pokrenut je na Pravnom fakultetu u Rijeci 2014. godine. Namijenjen je ponajviše pravnicima i studentima prava, ali i drugim zainteresiranim strukama. S obzirom na to da se izvodi na talijanskom jeziku zanimanje za njega uvijek pokazuju i studenti talijanistike.
Osnovni su ciljevi ovog tečaja predstaviti polaznicima temelje talijanskog pravnog sustava i njegov odnos spram sustava europskog prava. Namjera je organizatora omogućiti polaznicima usavršavanje stručnog pravnog vokabulara talijanskog jezika, te predstaviti talijansko pravo kao dio bogate talijanske nacionalne, ali i europske baštine. Predavači su pozvani eminentni talijanski sveučilišni nastavnici i vrhunski stručnjaci.
Značaj tečaja za društvenu zajednicu prepoznala je i Talijanska Unija koja ga i podupire od 2016. godine.
Il corso teorico-pratico dal titolo Introduzione allo studio del diritto italiano ha preso il via presso la Facoltà di Giurisprudenza di Rijeka nel 2014. Tale corso si rivolge principalmente ai professionisti del diritto ed agli studenti di giurisprudenza, ma non solo: infatti, poiché il corso è tenuto per intero in lingua italiana, riscontra anche l’interesse degli studenti di lingue.
Tale corso ha come suo principale intento presentare ai frequentanti i fondamenti giuridici del sistema giuridico italiano, così come riconoscere il rapporto intercorrente tra il diritto italiano e quello europeo. Mediante tale corso si vuole dare l’opportunità di approfondire la conoscenza del linguaggio giuridico italiano, come anche di conoscere il diritto italiano, sottolineando altresì come esso costituisca parte integrante della cultura giuridica europea.
I relatori sono illustri studiosi italiani del diritto, che spesso oltre ad essere professori universitari sono anche professionisti.
L’importanza di questo corso è stata riconosciuta anche dall’Unione Italiana, che supporta tale iniziativa dal 2016.
2018.
2017.
2016.
Pravo i sport
Program “Pravo i sport” program je usavršavanja u trajanju od 35 sati čijim se završetkom ostvaruje 4 ECTS boda. Program je odlukom Senata Sveučilišta u Rijeci akreditiran kao program cjeloživotnog učenja u prosincu 2019. godine.
Sastoji od općeg dijela (općeg modula) koji polaznike upoznaje s općim i temeljnim pojmovima čitavog sustava sporta te dva modula, jedan namijenjen isključivo nogometu i drugi namijenjen svim ostalim sportovima.
Predavači na programu su redom vrhunski praktičari i stručnjaci iz raznih područja s dugogodišnjim poznavanjem posebnosti sustava sporta prvenstveno s pravnog gledišta.
Podršku programu dao je Hrvatski nogometni savez.
Pravo u zajednici
Već duže vrijeme u javnosti je prisutno krajnje negativno poimanje prava i uloge pravosudnog sustava u zajednici. I dok se pravna struka izlaže oštrim kritikama, istodobno je uočeno nerazumijevanje u općoj javnosti pravne norme i njezinog oživotvorenja u praksi. Kod nekih građana izostaje temeljno znanje o vlastitim temeljnim pravima i slobodama, državnopravnom uređenju i ulozi kaznenopravnog represivnog aparata u njihovom očuvanju. Do sada provedena znanstvena istraživanja pokazala su da pravno shvaćanje nekih pravnih načela i instituta izostaje i kod pojedinih stručnjaka pravnika. Nedostatno pravno razumijevanje usko je povezano s čestim izmjenama i dopunama zakona koje generiraju pravnu nesigurnost i slabe koherentnost funkcioniranja pravnog sustava. Kako bi se novousvojene pravne norme pravilno primjenjivale u praksi, pokazalo se da je za postizanje takvog cilja potrebno kontinuirano provoditi edukacije u pravnoj struci. Podizanjem razine znanja opće i posebne populacije o pravnoj normi podići će se i individualna i društvena svijest o njoj. Osim educiranja građana i pravnih stručnjaka, uočena je i izrazita potreba za približavanjem rezultata znanstvenih istraživanja izvanakademskoj zajednici. Naime, bez odgovarajuće diseminacije znanstvenih rezultata u stručnoj i općoj javnosti, nemoguće je ostvariti pomak u postizanju boljitka u društvu koji se i očekuje od znanosti.
Imajući u vidu ciljeve provođenja edukacija građana i stručnjaka i približavanja znanstvene misli općoj i stručnoj javnosti, kao jedan od ključnih rezultata projekta Hrvatske zaklade za znanost IP-CORONA-04-2086 „Life in the time of COVID-19 – Social implications on the security and well-being of vulnerable groups in the European context” zacrtan je i cilj pokretanja programa cjeloživotnog obrazovanja. Naime, do sada postignuti preliminarni istraživački rezultati u sklopu tog projekta potvrdili su pretpostavku kako su u doba bolesti COVID-19 posebno ugrožena prava ranjivih osoba i kako bez povezivanja građana, znanstvenika i stručnjaka ta se prava neće moći na odgovarajući način zaštititi. U izvanrednom odnosno kvaziizvanrednom stanju, postojeći sustav zaštite prava najranjivijih članova društva opterećen je čimbenicima vezanim za pandemiju i postavlja se pitanje može li država ispuniti pozitivne obveze zaštite prava najranjivijih. Zbog toga je uočena važnost da se projektni rezultati približe građanima, stručnjacima i samim ranjivim osobama izvođenjem niza predavanja, radionica, okruglih stolova, webinara, znanstvenih skupova i sl. u Knjižnici Pravnog fakulteta u Rijeci. Knjižnica će tako postati mjesto razmjene ideja, iskustava i širenja znanja u pronalaženju komunikacijskoga kanala između ranjivih i osoba u čijoj je nadležnosti zaštita njihovih prava.
EU Sports Law, Policy and Diplomacy Rijeka Summer School
Voditelj: doc. dr. sc Vanja Smokvina
Trajanje programa: 22 sata
ECTS: 4 boda
Održavanje: Online načinom i na engleskom jeziku
Datum održavanja: 18. – 20. 6. 2021. (poziv na registraciju će biti objavljen do kraja svibnja)
Uvjeti upisa: Upisan ili završen sveučilišni/stručni preddiplomski/diplomski/specijalistički/doktorski studij u području društvenih ili humanističkih znanosti.
Ukratko o programu:
- modul: Sportsko pravo EU (EU Sports Law): 10 sati (7+3+0)
- modul: Politike u sportu (Sports Policy): 6 sati (4+2+0)
- modul: Sportska diplomacija (Sports Diplomacy) 6 sati (4+2+0)
Sadržaj programa je definiran tematskim područjima, prvenstveno europskog određenja te obuhvaća sljedeće tematske cjeline:
- Sportsko pravo EU (EU Sports Law),
- EU politike u sportu (EU Sport policy),
- Sportska diplomacija kao sredstvo EU prioriteta (Sports Diplomacy as a tool for EU priorities),
- EU i treće države (EU and third countries),
- Politika natjecanja i sport (Competition policy and sport),
- Upravljanje u sportu (Sport governance),
- Integritet i dobro upravljanje u sportu (The integrity and good governance in sport),
- Uključenost tehnologija u sportu (E-sport i dr.) (The integration of technology in sport (E-sports etc.))
- Rješavanje sporova u sportu (nacionalni, sportski savezi, CAS i dr.) (Sports justice (national, sports federations, CAS, etc.),
- Jednakost i pravičnost u pristupu sportu, dr. (Equality and equity in access to sport, etc.)
U okviru svakog predmeta-modula održat će se predavanja o različitim temama u čijem izvođenju će sudjelovati predavači u znanstveno-nastavnim zvanjima, te pravnici praktičari (odvjetnici, suci) prema programu ljetne škole.
Svoje su sudjelovanje potvrdili: prof. dr. sc. Richard Parrish, jedan od najuglednijih svjetskih znanstvenika i stručnjaka iz područja sportskog prava, poglavito EU sportskog prava i sportske diplomacije; prof. dr. sc. Carmen Pérez-Gonzalez (University Carlos III de Madrid, Španjolska), koja je uz prof. dr. Parrisha jedna od vodećih članova Povjerenstva o sportskoj diplomaciji u EU imenovanog od strane prethodnog Povjerenika Europske komisije g. Tibora Navracsicsa (High-Level Group on Sports Diplomacy. Osim toga, prof. dr. sc. Carmen Pérez-Gonzalez dolazi s partnerske YUFE institucije. Osim navedenih vrhunskih znanstvenika i stručnjaka, dio organizacijskog i programskog odbora su i dr. Borja Garcia Garcia (Loughborough University, UK) te dr. Andrea Cattaneo (Edge Hill University, UK) koji imaju iznimno veliko iskustvo u području izučavanja politika EU-a općenito, kao i pitanja tržišnog natjecanja u sportu, te je njihovo sudjelovanje i kao predavača jamstvo najviših akademskih standarda predmetne ljetne škole, dok njihovo sudjelovanje u samoj organizaciji ljetne škole jamči uspješnost iste.
UEFA Football Law Programme
Sjajan uspjeh našeg Fakulteta u programima obrazovanja i znanstvenom istraživanju rezultirao je i našim izborom za novoga partnera UEFA-e u UEFA Academy programu, točnije provedbi prestižnog programa edukacije pravnika pod naslovom UEFA Football Law Programme. Riječ je o programu edukacije iz područja sportskog prava u nogometu, a namijenjen je istaknutim pravnim stručnjacima s višegodišnjim iskustvom iz europskih i svjetskih nogometnih saveza, uglednih odvjetničkih društava koji se bave zastupanjem igrača ili klubova. Program nosi 10 ECTS bodova i polaznici po završetku stječu diplomu Sveučilišta Khadir Has iz Istanbula (Turska).
Program se odvija u četiri sesije, u četiri grada, a uz švicarski Nyon (sjedište UEFA-e), gradovi domaćini uz Rijeku bit će i Lausanne (sjedište Arbitražnog suda za sport – CAS-a), Istanbul te Venecija. Suvoditelj programa i predstavnik Pravnog fakulteta u Rijeci je doc. dr. sc. Vanja Smokvina.
Time je Pravni fakultet u Rijeci odnosno Sveučilište u Rijeci postao jedan od svega deset visokoškolskih i znanstvenih institucija koje surađuju s UEFA-om u provođenju nekog od deset edukativnih programa u okviru UEFA Academy uz Université de Lausanne (Švicarska), University of St. Gallen (Švicarska), Birkbeck University of London (UK), Royal College of Physicians and Surgeons of Glasgow (UK), CDES Université de Limoges (Francuska), INEFC Institut Nacional d’Educació Física de Catalunya (Španjolska), Johannes Gutenberg Universität Mainz (Njemačka), Khadir Has University (Turska) te Università Ca’ Foscari Venezia (Italija).
Potporu Pravnom fakultetu u Rijeci u provođenju programa edukacije pružaju Hrvatski nogometni savez te HNK Rijeka.
Detaljnije informacije o programu dostupne su na mrežnim stranicama UEFA-e.
Partneri: