O Zavodu
Zavod za europsko i usporedno pravo (ZEUP) je osnovan 2002. godine u okolnostima pripreme hrvatskog pravnog sustava za ulazak u Europsku uniju te globalizacijskog procesa koji sve snažnije zahvaća i ove prostore. Osnivanje ovog Zavoda bilo je poduprto sredstvima EU-a u okviru Tempus projekta br. IB_JEP-17071-2002, kada su postavljeni su temelji njegova budućeg djelovanja s prvenstvenim ciljevima znanstvenog istraživanja, podučavanja i širenja znanja iz područja europskog i usporednog prava. Opredijeljenost ZEUP-a za postizanje ovih ciljeva ogleda se u brojnim aktivnostima koje podupire i provodi, uključujući publikacije, znanstvene i stručne istraživačke projekte, ljetne škole, poslijediplomske studije i programe cjeloživotnog obrazovanja te izradu pravnih mišljenja i obavijesti o stranom pravu.
Najveću snagu ZEUP-a čini tim stručnih i predanih članica i suradnika predvođenih počasnom predstojnicom prof. dr. sc. Vesnom Tomljenović koja je ne samo bila voditeljica radne skupine tijekom pristupnih pregovora s EU , već je i prva hrvatska sutkinja (sada u drugom mandatu) pri Općem sudu EU. I ostale članice Zavoda potvrđene su stručnjakinje u polju europskog privatnog prava i drugim poljima te su redovito pozvane sudjelovati u raznim istraživačkim i obrazovnim aktivnostima na domaćoj i međunarodnoj razini.
Članice ZEUP-a izvode nastavu iz predmeta europskog predznaka koji čine dio kurikuluma Pravnog fakulteta u Rijeci te drugih institucija u Hrvatskoj i inozemstvu. Naime, Pravni fakultet u Rijeci prvi je u Hrvatskoj uveo kolegij Europsko pravo na pravni studij te je i danas jedinstven u Hrvatskoj po tome što jedini nudi dva obvezna pravna predmeta iz područja europskog prava: Europsko pravo I (javnopravno uređenje EU-a) i Europsko pravo II (privatnopravno uređenje EU-a).
Važnije aktivnosti Zavoda
Objava radova
ZEUP-ove članice aktivne su u znanstvenim i stručnim istraživanjima te su do sada objavile brojne radove, od kojih recentno i tri knjige:
- Europsko privatno pravo, Opći dio, Školska knjiga, 2019.
- Europsko privatno pravo, Posebni dio, Školska knjige, 2021.
- Pravo tržišnog natjecanja i državnih potpora, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021.
Organizacija konferencija
Među najznačajnije aktivnosti ZEUP-a ubraja se organizacija konferencija od kojih je najznačajnija serija međunarodnih znanstvenih konferencija posvećenih profesoru Petru Šarčeviću, koje je ZEUP pokrenuo 2009. godine i koje se održavaju svake 2 godine. Do sada je održano 8 takvih konferencija:
- međunarodna znanstvena konferencija Petar Šarčević „Kulturna baština i pravno uređenje: od globalnih stremljenja do lokalnih izazova“, održana je od 5. do 6. listopada 2023. u Rijeci. Program konferencije je dostupan na: https://ps8conference.law.hr/storage/documents/PS8-programme%202023-10-03.pdf
- međunarodna znanstvena konferencija Petar Šarčević „Zaštita potrošača u tranziciji: Digitalna transformacija i bolja provedba“, održana je od 23. do 25. listopada 2021. u Opatiji. Program konferencije je dostupan na: https://ps7.pravri.uniri.hr/program/.
- međunarodna znanstvena konferencija Petar Šarčević „Pravo intelektualnog vlasništva u EU: U smjeru digitalizacije“ održana je 18. i 19. listopada 2019. godine u Zagrebu. Program konferencije dostupan je na: https://ps6konferencija.law.hr/programme/.
- međunarodna znanstvena konferencija Petar Šarčević „Informacije i podaci: Pogled u budućnost“ održana je 6. i 7. listopada 2017. u Opatiji. Program konferencije dostupan je na: http://ps5conference.law.hr/.
- međunarodna znanstvena konferencija Petar Šarčević „Pravila tržišnog natjecanja i državnih potpora EU-a: Odnos javnopravne i privatnopravne provedbe“, održana je 9. i 10. travnja 2015. u Rovinju. Program konferencije dostupan je na: http://ps4konferencija.law.hr/.
- međunarodna znanstvena konferencija Petar Šarčević „Obitelj i djeca: Europska očekivanja i nacionalna stvarnost“, održana je 20. i 21. rujna 2013. u Opatiji. Program konferencije dostupan je na: https://www.pravri.uniri.hr/files/savjetovanja/ProgramSarcevic03.pdf.
- međunarodna znanstvena konferencija Petar Šarčević „ Rješavanje međunarodnih pomorskih sporova unutar europskog i međunarodnog pravnog okvira“, održana je na Brijunima, 2. i 3. lipnja 2011. Program konferencije dostupan je na: https://ps7.pravri.uniri.hr/wp-content/uploads/2017/06/PS2-Konferencija-Program.pdf
- međunarodna znanstvena konferencija Petar Šarčević „Uredba Bruxelles I: Izazovi hrvatskom pravosuđu“, održana je u Opatiji, 13. i 14. studenog 2009. Program konferencije dostupan je na: https://www.pravri.uniri.hr/files/savjetovanja/Program.pdf.
Pravna mišljenja i sadržaj stranog prava
Članice Katedre prepoznate su kao vrhunski stručnjaci u svojim poljima pa su pozvane izraditi brojna pravna mišljenja:
- za potrebe DORH-a (u pogledu arbitražnih postupaka koji se vode protiv RH povodom tužbi banaka uz vezi s ugovorima u švicarskim francima)
- Vlade Republike Hrvatske (u predmetima potrošačkih ugovora u švicarskim francima te u predmetima INA-MOL)
- raznih pravnih osoba – javnopravnih ili privatnopravnih subjekata (iz prava tržišnog natjecanja, prava intelektualnog vlasništva, međunarodnog privatnog prava, arbitražnog prava i dr.).
Pored toga, članice Katedre izdaju isprave o sadržaju stranog prava na zahtjev sudova (primjerice, Općinski sud u Rijeci, Općinski sud u Pazinu i Općinski sud u Puli) u skladu sa zakonom.
Sudjelovanje u projektima
ZEUP je sudjelovao u brojim međunarodnim i domaćim znanstvenim i stručnim projektima. Među njima, najistaknutiji su kompetitivni znanstveni projekti financirani u okviru EU programa Justice (Pravosuđe):
- “Digital Communication and Safeguarding the Parties’ Rights: Challenges for European Civil Procedure – DIGI-GUARD”
- „EU-FamPro (E-training on EU Family Property Regimes)“, (br. 101008404— JUST-AG-2020 /JUST-JTRA-EJTR-AG-2020)
- „Train to enforce / Usavršavaj da bi ovršavao – Train2 EN4CE“ (br. 854038-JUST-AG-2018/JUST-JTRA-EJTR-AG-2018),
- „Diversity of Enforcement Titles in Cross-Border Debt Collection in the EU / Različitost ovršnih naslova u prekograničnoj prisilnoj naplati u EU-u– EU_En4s“,
- “Personalized Solution in European Family and Succession Law / Personalizirana rješenja u europskom obiteljskom i nasljednom pravu – PSEFS (br. 800821-JUST-AG-2017/JUST-JCOO-AG-2017),
- Remedies concerning Enforcement of Foreign Judgements according to Brussels I Recast – BIARE (br. JUST/2014/JCOO/AG/CIVI/7749),
- EU Judiciary Training on Brussels IIa Regulation: From South to East (br. JUST/2014/JTRA/AG/EJTR/6854),
- Business and Human Rights Challenges for Cross-Border Litigation in the European Union 2014-2016, (br. JUST/2013/JCIV/AG/4661),
Članice Katedre, dio su istraživačkih timova i na drugim međunarodnim znanstveno-istraživačkim projektima:
- “South And East European Competition Law Center Of Excellence, Competition Law COE – GAP-101047803, Call: ERASMUS-JMO-2021-HEI-TCH-RSCH“, u razdoblju 2022.-2025.
- “Facilitating Cross-Border Family Life: Towards a Common European Understanding – EUFams II” (EU Justice No. 800780-JUST-AG-2017/JUST-JCOO-AG_2017),
- „ECPE – Enabling consumer to become prosumer in the energy transition era“,
- „Property Rights System over Tangible Goods in the Field of European Private International Law: Aspects of International Jurisdiction and Applicable Law“ (PID2020-112609GB-I0)
Članice ZEUP-a sudjelovale su u domaćim znanstvenim projekatima:
- projekt HRZZ-a „Pravni aspekti korporativnih akvizicija i restrukturiranje trgovačkih društava utemeljeno na znanju“
- projekt HRZZ-a „Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“ (DOK-01-2020)
- projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa (MZOŠ) „Mehanizmi efikasnog rješavanja domaćih i međunarodnih potrošačkih sporova“
- potpora Sveučilišta u Rijeci (UNIRI) „Učinkovita regulacija digitalnog tržišta kao poticaj inovacijama u ICT sektoru“
- potpora Sveučilišta u Rijeci (UNIRI) „Usklađivanje, tumačenje i provedba hrvatskog privatnog prava sukladno pravu EU“
- potpora Sveučilišta u Rijeci (UNIRI) „Zaštita korisnika na hrvatskom i europskom tržištu financijskih usluga“
Članice ZEUP-a su i pozvane u međunarodne znanstvene klastere i istraživačke grupe, uključujući:
- “ILA Committee on Intellectual Property and Private International Law”
- „Covid-19 Consumer Law Research Group“
- „Transformation of Consumer Law“
- „Rule of Law and the ECtHR: Comparative Perspectives From South-Eastern Europe“, 2022.