Predstojnik
Eduard Kunštek, redoviti profesor u trajnom zvanju
Kabinet: 79
T 091 301 1189
091 150 2397
E eduard.kunstek@uniri.hr
Suradnici
- Prof. dr. sc. Jasna Omejec, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
- Stažnik Štefica, zastupnica Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava
- Gorana Aralica Martinović, sudac Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske
- Iva Buljan, sudac Trgovačkog suda u Zagrebu
- Mateja Cvitić, sudac Općinskog radnog suda u Zagrebu
- Matea Knežević, sudski savjetnik Trgovačkog suda u Zagrebu
- Matea Orešković, sudski savjetnik Trgovačkog suda u Zagrebu
- Jelena Ostović, viši sudski savjetnik Općinskog suda u Zagrebu
- Maja Praljak, sudac Trgovačkog suda u Zagrebu
- Renata Šrekais, sudac Općinskog suda u Novom Zagrebu
- Ivan Borković, sudac Općinskog građanskog suda u Zagrebu
- Hrvoje Lukšić, sudac Trgovačkog suda u Zagrebu
- Mladen Šimundić, sudac Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske
- Vjekoslav Zaninović, sudac Trgovačkog suda u Zagrebu
O Zavodu
Zavod za mirenje osnovan je prije dva desetljeća Statutom Pravnog fakulteta u Rijeci od 5. svibnja 2004. godine KLASA: 003-01/04-01/3, URBROJ: 2170-57-01-04-3 (članak 11. stavak 1. točka 3., alineja peta). Kao i ostali zavodi osnovan je radi obavljanje nastavne, znanstvene i visokostručne djelatnosti te povezivanja znanosti i prakse na Fakultetu. Djelatnost Zavoda za mirenje inkorporirana je u djelatnost Fakulteta (članak 8. stavak 1. točka 2., alineja druga) i primarno se odnosi na znanstveni i stručni rad u oblasti alternativnog rješavanja sporova (mirenje i arbitraža).
Rješenje o suglasnosti za provođenje medijacije
Zavod za mirenje osnovan je 2004. godine s temeljnom zadaćom promicanja alternativnog načina rješavanja sporova – u postupcima arbitraže i mirenja.
Članovi Zavoda aktivno sudjeluju u radu institucija koje se bave alternativnim rješavanjem sporova (ARS). To se posebno odnosi na najcjenjeniju arbitražnu instituciju u Hrvatskoj – Stalno arbitražno sudište Hrvatske gospodarske komore u kojoj predstojnik Zavoda obnaša dužnost člana Predsjedništva i potpredsjednika.
Svi članovi Zavoda su na listi arbitara u postupcima pred SAS HGK.
Članovi Zavoda su autori brojnih radova te aktivno sudjeluju u domaćim i međunarodnim znanstvenim i stručnim skupovima iz područja alternativnog načina rješavanja sporova.
Članovi Zavoda također sudjeluju u radu Kolokvija o arbitraži i mirenju koji se već šesnaest godina, svakoga svibnja, održava u Trakošćanu.
Zakon o arbitraži
Zakon o mirenju
Više o mirenju
Mirenje (posredovanje, medijacija, koncilijacija) je svaki postupak, bez obzira na njegov naziv, u kojem stranke nastoje sporazumno riješiti svoj spor, pa i onaj glede kojeg je u tijeku postupak pred sudom, uz pomoć jednog ili više izmiritelja koji strankama pomažu postići nagodbu, bez ovlasti da im nametnu obvezujuće rješenje. Izmiritelj (posrednik, medijator, koncilijator) označava jednu ili više osoba koje na temelju sporazuma stranaka provode mirenje.
Razlozi zbog kojih se stranke mogu općenito opredijeliti za mirenje:
- postupak mirenja je povjerljiv, postupak mirenja je neformalan i elastičan te daje strankama bolje izglede izjasniti se o njihovu položaju i suprotnim interesima u sporu,
- u mirenju se na vidjelo iznose svi detalji spora, a ne samo njihova pravna interpretacija,
- stranke zadržavaju kontrolu nad postupkom,
- mirenjem se poboljšava komunikacija između stranaka, a njihovi poslovni odnosi se nastavljaju i nakon dovršetka postupka;
- mirenjem se prvenstveno štite interesi stranaka i postiže obostrano zadovoljstvo zajedničkim rješenjem,
- troškovi mirenja znatno su niži, a isključeni su rizici nepovoljne sudske odluke.
Dodatno, stranka u postupku mirenja, izmiritelj ili osoba koja na drugi način sudjeluje u postupku, ne može se u bilo kojem drugom postupku, sudskom, arbitražnom, ili drugom postupku, pozivati na okolnosti ili predlagati kao dokaz:
- činjenicu da je jedna od stranaka predlagala mirenje ili bila voljna sudjelovati u njemu,
- stavove koje je stranka u postupku mirenja izrazila ili prijedloge koje je u tom postupku iznijela,
- izjave o činjenicama ili priznanje zahtjeva ili činjenica izvršeno tijekom postupka mirenja, ako takve izjave ili priznanja nisu sastavni dio postignute nagodbe,
- prijedloge koje je u postupku iznio izmiritelj,
- činjenicu da je neka stranka u postupku pokazala spremnost prihvatiti prijedlog izmiritelja,
- ispravu koja je pripremljena isključivo za potrebe postupka mirenja, ili ispravu za koju su se stranke u postupku mirenja sporazumjele da se neće koristiti niti u kojem drugom postupku.
Europska unija daje posebno mjesto alternativnom rješavanju sporova.
Hrvatski Zakon o mirenju iz 2011. usklađen je s odredbama Direktive 2008/52/EZ Europskog parlamenta i vijeća od 21. svibnja 2008. O nekim apektima mirenja u građanskim i trgovačkim stvarima.
Direktiva 2013/11/EU Europskog parlamena i vijeća od 21. svibnja 2013. o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (Direktiva o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova)
Uredba (EU) 524/2013 Europskog parlamenta i vijeća od 21. svibnja 2013. o online rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (Uredba o online rješavanju potrošačkih sporova)
Znanstveni i stručni radovi članova Zavoda
- Eduard Kunštek, Exclusivity of ICSID’s jurisdiction?, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci 2 (2002)
- Eduard Kunštek, Arbitražna nadležnost ICSID, Rijeka, 2002. (monografija)
- Eduard Kunštek, Effects of the Arbitral Award, Croatian Arbitration Yearbook, vol. 12 (2005)
- Eduard Kunštek, Arbitral Decisions on Interim Measures – Certain Unresolved Doubts, Croatian Arbitration Yearbook, vol. 13 (2006)
- Eduard Kunštek, Authority of ICSID Arbitral Tribunals to Order a Stay of Enforcement of Arbitral Awards, Croatian Arbitration Yearbook, vol. 14 (2007)
- Eduard Kunštek, Procedural Effects of the Most Favourable National Clause in BIT on ICSID Arbitration, Croatian Arbitration Yearbook, vol. 15 (2008)
- Eduard Kunštek, Dispute Settlement Provisions in Croatian BITs – Unresolved Questions, Croatian Arbitration Yearbook, vol. 16 (2009)
- Eduard Kunštek, Compulsory Arbitration in Croatia – Croatian Arbitration Yearbook, vol. 17 (2010)
- Eduard Kunštek, Vjekoslav Puljko, Mirela Župan Enforceability of mediation agreements – Croatian and European law. // JURA academic journal of the University of Pécs Faculty of Law (2017)
Znanstveni i stručni skupovi na kojima su sudjelovali članovi Zavoda
Eduard Kunštek
- Zagreb, Stalno arbitražno sudište pri HGK, 2017. (25. HDAM) – Parallel and Related Proceedings
- Zagreb, Stalno izbrano sudište pri HGK 2004., (12 HDAM), Učinci pravorijeka
- Zagreb, Stalno izbrano sudište pri HGK, 2005. (13 HDAM), Arbitražna odluka o osiguranju privremenom mjerom – neka otvorena pitanja
- Zagreb, Stalno izbrano sudište pri HGK, 2006. (14. HDAM) – Ovlaštenja arbitražnog suda ICSID za odgodu pravorijeka
- Zagreb, Stalno izbrano sudište pri HGK, 2007. (15. HDAM) – Procesni učinci klauzule najpovlaštenije nacije u dvostranim ugovorima o poticanju i zaštiti ulaganja na ICISD arbitražu
- Zagreb, Stalno izbrano sudište pri HGK, 2008. (16. HDAM) – Rješavanje sporova po Sporazumima o zaštiti stranih ulaganja kojih je stranka Republika Hrvatska
- Maribor, 2010., Međunarodni znanstveni skup “Access to Civil Justice” – Preliminary and Protective Measures in EU Law
- Zagreb, Stalno izbrano sudište pri HGK, 2010. (18. HDAM) – Priznanje i ovrha privremenih mjera donesenih u arbitražnom postupku
Važnije aktivnosti Zavoda
- promicanje alternativnog rješavanja sporova
- aktivno djelovanje u radu institucija koje se bave alternativnim načinima rješavanja sporova (Stalno arbitražno sudište pri Hrvatskoj gospodarskoj komori u kojem predstojnik Zavoda za mirenje obnaša dužnost člana predsjedništva i potpredsjednika, Centar za mirenje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori)
- sudjelovanje u međunarodnim konferencijama (Hrvatski arbitražni dani)
- aktivnosti tijekom održavanja Kolokvija arbitraže i mirenja (Trakošćan)
- objavljivanje znanstvenih i stručnih radova koji se odnose na arbitražu i mirenje- sudjelovanje u postupcima mirenja i arbitražnim postupcima
-
Zaprimaju se prijave za osnovnu obuku za medijatore od 18. do 27. listopada 2024.
Nakon uspješno završene obuke u rujnu, zaprimamo prijave zanovi termin za osnovnu obuku za medijatore koju ćemo provoditi 18., 19. I 20. listopada2024. (petak, subota, nedjelja) od 09h – 17h., te 26. I 27. listopada 2024.(subota, nedjelja), od 09. Do 17h, uživo u Rijeci! Završite obuku uživo, u ugodnoj atmosferi druženja sa vrhunskim predavačima (registriranim…
-
Završna konferencija EU projekta DIGI-GUARD
Članovi projektnog tima prof. dr. sc. Eduard Kunstek, prof. dr. sc. Ivana Kunda i doc. dr. sc. Danijela Vrbljanac sudjelovali su na završnoj projektnoj konferenciji COMPUTERIZATION OF CIVIL PROCEDURE IN THE EUROPEAN UNION, održanoj 3. i 4. listopada 2024. na Sveučilištu u Wroclawu, Fakultetu za pravo, upravu i ekonomiju. Profesorica Kunda izlagala je na temu…
-
Okrugli stol – „Arbitražno rješavanje trgovačkih sporova“
Tijekom XVII međunarodnog savjetovanja „Aktualnosti građanskog i trgovačkog zakonodavstva i pravne prakse“, predstavnik Zavoda i Pravnog fakulteta u Rijeci sudjelovao je na Okruglom stolu o arbitražnom rješavanju trgovačkih sporova.
-
XVI. Kolokvij o arbitraži i mirenju
Predstojnik Zavoda sudjelovao je u radu XVI. Kolokvija o arbitraži i mirenju koje je održano u Trakošćanu od 8. do 10. svibnja 2019. godine.
-
Sjednica Predsjedništva SAS HGK
Sjednica Predsjedništva SAS HGK održat će se u Zagrebu 2. svibnja 2019. godine.
-
Joint UNCITRAL-LAC Conference
Predstojnik Zavoda je kao predstavnik HGK sudjelovao u radu skupa „Joint UNCITRAL-LAC Conference“ koji se održao u Ljubljani 9. travnja 2019.