Održan „Dan košarke i sportske diplomacije“ 2. listopada 2024.

Podijeli vijest na

U srijedu 2. listopada 2024. godine na Pravnom je fakultetu u Rijeci u organizaciji Zavoda za sportsko pravo, politika u sportu i sportsku diplomacijuJean Monnet katedre sportskog prava, politike i diplomacije EU-a te Centra za sport Sveučilišta u Rijeci održan okrugli stol ”Dan košarke i sportske diplomacije”.

Uvodne i pozdravne govore održali su prof. dr. sc. Dario Đerđa, dekan Pravnog fakulteta u Rijeci; prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci te Nikola Rukavina, predsjednik Hrvatskog košarkaškog saveza. Kao uvod u temu, izv. prof. dr. sc. Vanja Smokvina je održao kratko predavanje o sportskoj diplomaciji, istaknuvši primjere dobre prakse SAD-a, Francuske i Kine uz prijedloge na koji način manje države poput Hrvatske, a u isto vrijeme iznimno uspješne na sportskom polju, na temelju sportskih rezultata i svojih proslavljenih sportaša mogu sportskom diplomacijom učiniti mnogo, kako po pitanju promocije države, tako i po pitanju diplomatskih i gospodarskih odnosa.

Potom je uslijedio središnji događaj na kojem su sudjelovali proslavljeni košarkaši Stojko Vranković, Aleksandar Petrović i Dalibor Bagarić. Prisjetili su se 1991. godine kada su Stojko Vranković i Dražen Petrović ispred zgrade UN-a, kao tadašnji NBA igrači, mirno prosvjedovali stavljajući fokus javnosti i američkih medija na rat u Hrvatskoj. Posebna tema skupa su bile Olimpijske igre u Barceloni 1992. godine i važnost tog sportskog natjecanja te rezultata za promociju naše zemlje. U diskusiji je istaknuta važnost košarke u europskim i svjetskim razmjerima. O košarci, kao globalnom sportu i sportu koji je u samim počecima neovisnosti Republike Hrvatske, rezultatima učinio Hrvatsku vidljivom na karti svijeta, pričalo se pomalo s nostalgijom za tim sjajnim rezultatima, uz nadu i optimizam da ćemo uz mlade i sjajne košarkaše, uskoro opet biti u samom svjetskom vrhu, kako hrvatska košarka i zaslužuje. Okrugli stol je obilježio početak akademske godine i bio je svojevrsni uvod u kolegij Sportsko pravo, politike u sportu i sportska diplomacija EU-a Integriranog sveučilišnog studija prava koji slušaju studenti riječkog Sveučilišta te dolazni Erasmus + i YUFE studenti na Sveučilištu u Rijeci.