Kontakti
Adresa
Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet
Knjižnica
Hahlić 6, 51000 Rijeka
Čitaonica
tel.: +385 51 359 686
e-mail: knjiznica@pravri.uniri.hr
Djelatnici
Voditeljica knjižnice
dr. sc. Dejana Golenko, znanstvena suradnica, knjižničarska savjetnica
T +385 51 359 696
E dejana.golenko@pravri.uniri.hr
Knjižničarka
Martina Pavlin, mag. kroatistike i knjižničarstva
T +385 51 359 693
E martina.pavlin@pravri.uniri.hr
Knjižničarski suradnik
Ivan Babić, mag. kroatistike i knjižničarstva
T +385 51 359 686
E ivan.babic1@pravri.uniri.hr
Radno vrijeme
Radno vrijeme knjižnice
ponedjeljak – petak
08:00-20:00 sati
Radno vrijeme čitaonice
ponedjeljak – petak
09:00-20:00 sati
Knjige iz fonda mogu se posuditi svakim radnim danom od 9:00 do 20:00 sati.
Knjige koje su smještene u spremištu Knjižnice, potrebno je rezervirati dan ranije ili do 14:00 sati na dan posudbe.
Upis u knjižnicu PravRi
Članovi Knjižnice mogu postati studenti Fakulteta, zaposlenici i vanjski suradnici Fakulteta te ostali vanjski korisnici (građani).
- Upis u knjižnicu za sve korisnike je BESPLATAN.
- Studenti pri upisu ispunjavaju Upisnicu i prilažu studentsku iskaznicu kao dokument za upis.
- Studentska iskaznica dalje služi kao iskaznica za posudbu građe i korištenje ostalih usluga knjižnice.
- Ostali vanjski korisnici također ispunjavaju Upisnicu pri upisu i prilažu osobnu iskaznicu kao dokument za upis.
- Građanima se izrađuje iskaznica koja im dalje služi za posudbu građe i korištenje ostalih usluga knjižnice.
Misija i vizija knjižnice PravRi
Misija Knjižnice Pravnog fakulteta u Rijeci je omogućiti slobodan pristup informacijskim izvorima i pružiti najbolju moguću knjižničnu uslugu znanstveno-nastavnom osoblju i studentima u skladu s poslanjem, misijom, vizijom i ciljevima znanstveno-istraživačkih i obrazovnih programa visokoškolske institucije.
Vizija Knjižnice Pravnog fakulteta u Rijeci je biti suvremeno informacijsko i komunikacijsko mjesto Fakulteta s postavljenom IKT infrastrukturom, u kojem se stječu nove vještine i bez obzira na to je li riječ o fizičkom prostoru knjižnice ili se nalazili u virtualnom prostoru dostupne građe. Biti podrška u akademskom i cjeloživotnom obrazovanju studenata te aktivno doprinositi u znanstvenom i istraživačkom radu znanstveno-nastavnog osoblja.
Smjernice o izgradnji fonda
Kućni red Knjižnice PravRi
Kućni red Knjižnice korisnicima pruža osnovne informacije o knjižnici, posudbi građe, služenju čitaonicom, korištenju knjižnične građe, korištenju računala u čitaonici te fotokopiranju knjižne građe.
KNJIŽNICA PRAVNOG FAKULTETA U RIJECI
KUĆNI RED KNJIŽNICE
Usluge Knjižnice mogu koristiti studenti Fakulteta, zaposlenici i vanjski suradnici Fakulteta te ostali korisnici. Studenti Fakulteta koriste usluge Knjižnice uz predočenje studentske identifikacijske isprave. Ostali korisnici koriste usluge uz predočenje osobne iskaznice.
Informacije
Informacije o fondu Knjižnice te ostaloj domaćoj i stranoj literaturi dostupne su na mrežnoj stranici Knjižnice. Osoblje knjižnice pomaže u pretraživanju na računalima na zahtjev korisnika.
Posudba knjiga
Studenti Fakulteta mogu posuditi dvije knjige za korištenje izvan Knjižnice na rok od trideset dana. Apsolventi i studenti poslijediplomskih studija mogu posuditi pet (5 )knjiga na rok od trideset dana. Posudba ispitne literature može se produžiti na dodatnih trideset dana. Knjige se mogu posuditi i međuknjižničnom posudbom, na zahtjev druge knjižnice čiji je korisnik član. Za knjige koje nisu vraćene u propisanom roku naplaćuje se zakasnina u iznosu od 0,10 € po jednom radnom danu za jednu knjigu. Izmirenje svih obveza prema Knjižnici uvjet je za prijavu diplomskog/završnog rada.
Služenje čitaonicom
Korisnici Knjižnice služe se čitaonicom Knjižnice u svrhu učenja, korištenja knjižnične građe, izrade studentskih radova te korištenja računala Knjižnice. Pri ulasku u čitaonicu potrebno je javiti se djelatniku knjižnice.
Korištenje knjižničnom građom
Korisnici se u čitaonici mogu služiti cjelokupnim fondom knjižnice. Časopisi, referentna zbirka, druge posebne zbirke Knjižnice te neknjižna građa koriste se isključivo u čitaonici. Građu za korištenje u čitaonici korisniku donosi nadzornik čitaonice, izuzevši građu u slobodnom pristupu u čitaonici koju korisnik može uzeti sam. Časopisi se korisniku donose u svescima (ne donose se brojevi pojedinačno). Nakon korištenja građe u čitaonici, korisnik svu korištenu građu donosi nadzorniku čitaonice radi razduženja. Korisnicima nije dopušteno da sami vraćaju građu na police.
Korištenje računala
Računala Knjižnice koriste se radi izrade studentskih radova te pretraživanja mrežnih kataloga, elektroničkih izvora, baza podatka, a isključivo u svrhu studija i znanstvenoistraživačkog rada. Korisnik je odgovoran za vlastite datoteke i njihovo opremanje i Knjižnica ne odgovara za njih.
Usluge fotokopiranja, skeniranja i printanja
Knjižnica nudi i uslugu fotokopiranja, skeniranja i printanja građe u skladu s Odlukom o uslugama fotokopiranja, ispisa, skeniranja i uvezivanja na Pravnom fakultetu u Rijeci.
Opći podatci
1. Općenito o knjižnici
Knjižnica Pravnog fakulteta u Rijeci kao visokoškolska knjižnica specijalizirana je za pravno područje, pa je i njezin rad ponajprije usmjeren na pravne znanstvenike (znanstveno-nastavno osoblje), studente prava, ali i druge korisnike, pravne praktičare (pravnike, sudce, javne bilježnike itd.), studente srodnih fakulteta i dr. Utemeljena je 1976. godine s početnim fondom knjižnične građe od 1370 knjiga i stranih godišta časopisa. Godine 2003., 17. veljače, knjižnica je uselila u novoizgrađeni prostor koji obuhvaća 320 kvadratnih metara površine. Prostor Knjižnice obuhvaća posudbeni dio sa studentskom čitaonicom sa 48 sjedala za korisnike, uredima za osoblje i zatvorenim spremištem.
2. Fond knjižnice
Knjižnica korisnicima omogućava pristup i korištenje izvora koji su dostupni u tiskanom obliku, tj. knjižnu građu (knjige i časopise, doktorske disertacije, diplomske/završne radove itd.), ali i u elektroničkim obliku (npr. e-knjige i e-časopise).
2.1. Knjižna građa
Knjižnica Pravnog fakulteta posjeduje tiskanu građu s područja društvenih, a ponajviše pravnih znanosti, prilagođenu potrebama studija i znanstveno-nastavnoga rada na Fakultetu. Knjižna građa sadrži preko 50 101 svezak, od čega opći fond obuhvaća 26 074 knjiga, 2 894 diplomska rada, 280 doktorskih disertacija i magistarskih radova te 10 409 jedinica periodike. Korisnici knjižnice mogu pretraživati knjižnični fond putem mrežnog kataloga CROLIST putem poveznice: http://crolist.pravri.hr/anew/search.html.
Knjižnica je obogaćena i četirima vrijednim zbirkama knjiga:
- Donacija Riječko-senjske nadbiskupije predstavlja vrijednu zbirku pravnih naslova koju su prikupljali riječki odvjetnici u 19. i prvoj 20. stoljeća, ponajviše iz odvjetničke obitelji Špehar. Zbirka obuhvaća 1517 naslova knjiga, a osobitu pozornost plijeni očuvanost knjiga i kožnih uveza izrađenih po narudžbi prvih vlasnika.
- Donacija dr. Viktora Ružića, obuhvaća više od 1000 pravnih naslova iz ostavštine dr. Viktora Ružića, pravnika, ministra pravosuđa, člana sušačke gradske uprave, bana Savske banovine, bibliotekara u Rijeci, rotarijanca i odvjetnika.
- Donacija akademika Luje Margetića, obuhvaća više od 2000 naslova iz ostavštine akademika Luje Margetića, profesora emeritusa na Pravnom fakultetu u Rijeci, na hrvatskom i stranim jezicima, znanstvene grane povijest prava i države, ali i srodnih područja hrvatske i svjetske povijesti, paleografije, povijesne geografije, heraldike, lingvistike i dr.
- Donacija prof. Petra Simonettija, obuhvaća pravne knjige iz ostavštine prof. dr. sc. Petra Simonettija, redovitog profesora Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i dugogodišnjeg suca Vrhovnog suda Bosne i Hercegovine. Zbirka obuhvaća oko 1500 naslova ponajviše iz područja građanskog prava, stvarnog prava i zemljišnoknjižnoga prava.
2.2. Neknjižna građa
Neknjižna građa obuhvaća različite elektroničke izvore, npr. baze podataka iz svih područja znanosti koje su dostupne hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj zajednici (npr. SCOPUS, WoSCC, Ebsco, JSTOR itd.). Pored navedenih baza podataka Knjižnica omogućuje pristup i pravnim bazama podataka neophodnim za znanstveno-nastavni rad i istraživanje nastavnog osoblja i studenata Fakulteta (Westlaw, HeinOnline, Beck-online, IusInfo, Informator itd.).
3. Informacijske usluge
Knjižničari veliku pozornost posvećuju edukaciji korisnika koja u novonastalom digitalnom okružju dobiva na osobitoj važnosti. Tako na različitim godinama studija u dogovoru s nastavnim osobljem provode brojne programe informacijskog opismenjavanja studenata. Informacijska pismenost unutar područja prava sadrži veliki broj specifičnih aspekata, čak jedinstvenih u odnosu na druga polja znanosti. Od studenta se prava zahtijeva poznavanje pravnih izvora informacija, poznavanje različitih načina citiranja pravnih akata te osobitosti pravnih baza podataka – baza zakonodavstva i baze sudske prakse. Zbog stalnog razvoja novih grana i područja prava, primjerice europskoga prava, postavljaju se novi zahtjevi u poznavanju i tumačenju prava pred hrvatske pravne znanstvenike i pravne praktičare. Stoga kako bi kvalitetno i pravodobno obavljali svoj rad nužno je da dobro poznaju, uspješno pronalaze i koriste europske i svjetske pravne propise dostupne u relevantnim bazama podataka.