O projektu
Broj projekta: uniri-iskusni-drustv-23-104
Datum početka: 6. svibnja 2024.
Datum završetka: 6. svibnja 2025.
Voditeljica: prof. dr. sc. Ana Pošćić
Kontakt: ana.poscic@pravri.uniri.hr
Sadržaj projekta
Potencijal umjetne inteligencije (UI) kao motora održivog razvoja i temelja održivih društava prepoznat je u teoriji. Dosadašnja istraživanja pokazuju da UI može pridonijeti, ali i značajno otežati ostvarenje UN-ovih ciljeva održivog razvoja. Održivi razvoj temeljno je načelo i prioritetni cilj te strateška odrednica svih politika Europske unije, zajedno s digitalizacijom i otpornim jedinstvenim tržištem. Međutim, uporaba UI izvor je mnogobrojnih sistemskih rizika koji nastaju u kompleksnim interakcijama između ljudi, strojeva i prirode uz primjenu novih tehnologija utemeljenih na UI. U doktrini se posljednjih godina razvijaju koncepti „održivi sustav UI“ te „UI za održivost“, kako bi se naglasila međusobna povezanost ovih područja koja zahtijevaju sveobuhvatan i interdisciplinaran pristup u istraživanju. Nužno je razumjeti osnovne postulate UI te istražiti socijalne, ekološke i ekonomske implikacije takvih sustava. Postavlja se pitanje jesu li općeniti standardi i etička načela za odgovornu uporabu sustava umjetne inteligencije primjenjivi u kontekstu ciljeva održivog razvoja te koje je dodirne točke i proturječja potrebno dodatno osvijetliti i istražiti. Fokus istraživanja je sistematizacija postojećih spoznaja te njihova metaanaliza s ciljem postavljanja temelja teorijskog okvira za regulatornu intervenciju, kako bi se zajamčio razvoj i uporaba UI na socijalno, ekonomski i ekološki održiv način, koji podupire zelenu i digitalnu tranziciju.
Istraživački tim
Voditeljica:
prof. dr. sc. Ana Pošćić
Članovi i članice tima:
izv. prof. dr. sc. Adrijana Martinović
izv. prof. dr. sc. Sandi Ljubić
Narda Krnetić Blečić, mag. iur.
Postignuća
Znanstveni radovi u okviru projekta:
Pošćić, Ana, The Intersection between Artificial Intelligence and Sustainability: Challenges and Opportunities. EU and Comparative Law Issues and Challenges Series (ECLIC), vol. 8., 2024. 748–770.
Izlaganja u okviru projekta:
Krnetić Blečić, Narda, izlaganje na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji III ASCEA Conference u Budimpešti 19. i 20. rujna 2024. s temom „The Interpretation of EU Member States’ Right to Choose Energy Mix in the Context of Achieving SDGs“
Krnetić Blečić, Narda je 4. lipnja 2024. g. imala izlaganje u okviru kolokvija organiziranog od strane Gimnazije Eugena Kumičića Opatija. Cilj kolokvija bio je pružiti učenicima Gimnazije Eugena Kumičića i Gimnazije Hranice (Republika Češka) uvid u pravne i institucionalne odgovore na različite krize s kojima se suočava Europska unija. Također, naglasak je stavljen na podjelu nadležnosti između Europske unije i država članica u kontekstu pravnih odgovora na izazove koji proizlaze iz trenutnih kriza, posebice energetske krize, s naglaskom osiguravanja održivosti.
Sudjelovanja na radionicama/seminarima u okviru projekta:
- Krnetić Blečić, Narda, sudjelovanje na „Energy Law Summer School“ u Ljubljani 12. i 13. rujna 2024. g. u organizaciji EU Agency for the Cooperation of Energy Regulators (ACER), Faculty of Law, University of Ljubljana, Faculty of Public Administration, University of Ljubljana i Faculty of Law, University of Trieste.
- Krnetić Blečić, Narda, sudjelovanje na „PhD and postdoctoral course in methodology and project development within the fields of climate, energy, sustainability and environmental law“ organiziranom od strane Faculty of Law, University of Bergen 28.-29.08. u Vossu, Norveška