• Naslovnica
  • /
  • Projekt
  • /

Interdisciplinarni pristup u istraživanju statusa osoba s duševnim smetnjama kroz prizmu konvencijskog prava

O projektu

Vrsta potpore: potpora UNIRI za istraživanja koja se nastavljaju na dosadašnje znanstveno recenzirane i financirane projekte MZOS-a, odnosno potpora za istraživački tim s najmanje 3 istraživača
Broj potpore:
Datum sklapanja ugovora o potpori: 12. ožujka 2014.
Voditeljica: prof. dr. sc. Velinka Grozdanić
Kontakt: velinka@pravri.hr

Sadržaj projekta

Sve je veći broj presuda Europskog suda za ljudska prava kojima se potvrđuju visoki standardi zaštite osoba s duševnim smetnjama. Među ovim presudama njih desetak već je doneseno protiv Republike Hrvatske. Raspravljajući o zaštiti osoba s duševnim smetnjama u Hrvatskoj Sud je zaključio kako su postojeća pravna pravila i njihova primjena u praksi protivna članku 3. i 8. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Ove presude predstavljaju jasno upozorenje kako prava osoba s duševnim smetnjama nisu adekvatno zaštićena u Hrvatskoj i kako postoji neupitna potreba za korjenitom reformom zakona kojima se regulira njihov pravni status. Slijedom iznesenog, svrha istraživanja je kritički analizirati pravnu regulativu u svjetlu već postojećih visokih standarda zaštite osoba s duševnim smetnjama u konvencijskom pravu i provesti empirijsko istraživanje pri četiri županijska suda s najvećom teritorijalnom nadležnošću kako bi se ocijenilo primjenjuju li se pravna pravila na odgovarajući način u praksi. Rezultati analitičke analize i empiričkog istraživanja koriste se u izradi novog Prijedloga Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama kao najvažnijeg pravnog instrumenta kojim se regulira pravni status ove posebno ranjive skupine građana. Kako bi se olakšala primjena novog Zakona u praksi i polučio konkretan utjecaj na stvarni položaj osoba s duševnim smetnjama, u sklopu istraživanja organiziraju se seminari, okrugli stolovi i radionice za pravnike i psihijatre. Imajući u vidu interdisciplinarnu prirodu istraživanja, istraživanje provode istraživači s Katedre za Kazneno pravo Pravnog fakulteta i Katedre za psihijatriju i psihološku medicinu Medicinskog fakulteta u Rijeci. Interdisciplinarnom suradnjom ostvaruje se krajnji cilj istraživanja: unaprijediti i promovirati prava osoba s duševnim smetnjama kao najranjivije kategorije građana, ali i pojačati znanstveno istraživačku snagu Sveučilišta u Rijeci na kojem se istraživanje provodi.

Ključne riječi:osobe s duševnim smetnjama, pravni status, stvarni položaj, standardi konvencijskog prava;

Istraživački tim

Članovi osnovnog tima:

Članovi izvan osnovnog tima:

Suradnici iz inozemstva:

Ažurirano 17.09.2024.